wtorek, 27 września 2011

ŻYRAFY

ZOO OLIWA

ZOO OLIWA

Odchudzanie -ocet jabłkowy

 Ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi.
Ocet pomaga spalić tłuszcz i oczyścić organizm z toksyn .Jego kwaśny odczyn znacznie przyspiesza procesy trawienia i w ten sposób organizm jest w stanie spalić więcej kalorii i skutecznie pozbyć się nagromadzonych zapasów tłuszczów.

Ocet jabłkowy jest więc nie tylko dodatkiem smakowym, ale także lekiem.
Główną rolę w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu składnik octu jabłkowego pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu itp.

Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E , uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych.

Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia.
Wyrównuje on także równowagę zasadowo-kwasową organizmu. Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu.
Nie należy oczywiście pić go w dużych ilościach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełności wystarczą dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Dla złagodzenia smaku można mieszać go także z sokami lub dodać miodu. Jeżeli natomiast chcemy zastosować ocet jako środek wspomagający odchudzanie, pierwszą porcje takiego koktajlu należy spożyć zaraz po przebudzeniu.
Ze względu a tyle korzystnych oddziaływań, ocet jabłkowy można zażywać profilaktycznie. Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody. Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego w połowie szklance przegotowanej wody. 
Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.

Porcję octu powinny codziennie wypić też osoby cierpiące na anemię, gdyż pobudza on produkcję czerwonych krwinek.
Łyżeczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obniża gorączkę i hamuje rozwój infekcji.
 

poniedziałek, 19 września 2011

ROSLINY W MOIM AKWARIUM

OCZYSZCZANIE JELITA GRUBEGO ZE ZŁOGÓW

Oczyszczenie jelita grubego z nadmiaru niestrawionych złogów  :
-należy  pić  pół szklanki soku z kiszonej kapusty trzy razy dziennie przez dwa tygodnie.
-należy wypić 2-3 litry  kefiru w kilku dawkach i zagryźć sucharami z ciemnego pieczywa. Na drugi dzień wypijamy 2-3 litry świeżo sporządzonego soku z jabłek i zagryzamy sucharami. I trzeciego dnia jemy tylko sałatki warzywne z sucharami. Przez te 3 dni spożywamy tylko to, co wyżej.
-należy pić wywar z suszonych śliwek z wodą .Zalewamy garść suszonych śliwek wrzątkiem i odstawiamy  na noc. Rano pijemy na czczo wodę, a śliwki zjadamy. Potem znowu zalewamy następną porcję u spożywamy ją tak samo wieczorem. Kuracja powinna trwać 10 dni.
-należy pić na czczo siemię  lniane  sparzone wrzącą wodą , najlepiej wieczorem .
-należy pić 1 raz w tygodniu soki warzywne lub owocowe   przez cały dzień bez zjadania innych potraw .

Domowa jarzynka


Składniki
  • pietruszka 
  • seler 
  • por 
  • marchew
  • cebula 
  • nać pietruszki
  • nać selera 
  • nać pora 
Wszystko opłukać ,osuszyć  na ręczniku ,pokroić na drobne kawałki ,włożyć do suszarki takiej do grzybów lub rozłożyć na blaszce i suszyć na słońcu lub w piekarniku .Gdy warzywa będą suche -zmielić je przez maszynkę i wsypać do suchego i szczelnego słoja.Dodawać do potraw,zup,pieczeni.

niedziela, 18 września 2011

Las jesienią.

Wczoraj byliśmy w lesie .Odetchnąć i odpocząć od natłoku zdarzeń .To nie były moje ulubione rejony ,więc wrzosu tam nie było .Ale były grzyby -różnorakie.
                                             *
                                          *
                                               koźlarz
                                              *
                                                *
                                                         *
                                            *
                                                  *
                                              *
                                           *
                                            huba
                                          PAWIK Z BRZOZAKIEM
                                              *
                                             *
                                             BRZOZAK
                                          gąska zielona
                                              *
                                                koźlarz czerwony
                                           *
                                               kurka
                                           gąska

piątek, 16 września 2011

Porady zdrowotne -cebula na przeziębienie , katar i kaszel.

NA KASZEL, KATAR I BÓL GARDŁA

1. Syrop z szyszek
Wiosną, w porze kwitnienia drzew, trzeba zebrać zielone szyszki sosnowe. Oczyścić je (ale nie płukać), pokroić na połówki i umieścić w dużym słoju, przesypać obficie warstwami cukru. Odkryty słój (można go przykryć warstwą gazy, by do środka nie dostały się owady i zanieczyszczenia) należy ustawić w nasłonecznionym miejscu. Po dwóch miesiącach odcedzić syrop i przelać go do butelek. Osoby dorosłe mogą zażywać miksturę doprawioną alkoholem, co ma dodatkowe działanie rozgrzewające.
Syrop można popijać przy pierwszych objawach zaziębienia, a także w czasie rozwiniętej infekcji – pomaga wtedy udrożnić drogi oddechowe.
2. Syrop z cebuli
Cebulę należy pokroić na małe kawałki lub zetrzeć na tarce, a następnie zalać miodem i odstawić na 24 godziny. Można również dodać czosnek, jednak ta wersja specyfiku jest często w smaku trudna do zaakceptowania. Cebula i czosnek mają działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Syrop mobilizuje siły obronne organizmu do walki z chorobą, zmniejsza kaszel i ból gardła. Najlepiej pić łyżkę syropu 3 do 5 razy dziennie.
3. Syrop z buraka
W dużym buraku trzeba wydrążyć dziurę, a następnie zasypać ją cukrem. Kiedy cukier w otworze zamieni się w gęsty syrop, należy go popijać po małej łyżce 3 razy dziennie. mikstura ma działanie podobne do syropu z cebuli.
4. Inhalacje łagodzące katar
W wersji prababci aromaterapia wyglądała następująco: na piecu stawiano metalowy kubek lub miseczkę z ziołową miksturą, wydzielającą pod wpływem temperatury olejki eteryczne. Kto nie ma pieca, może wrzucić do miski z woda rumianek, lawendę oraz wlać kilka kropel olejków eterycznych - eukaliptusowego, rozmarynowego lub sosnowego (do kupienia w sklepach zielarskich). Wonne opary trzeba wdychać nad miską pod przykryciem z ręcznika przez około kwadrans. Takie zabiegio powinny pomóc rozrzedzić śluz zalegajacy w drogach oddechowych i ułatwić jego wydalanie.
5. Rosół z kury
Do zwykłego rosołu można dodać cebulę lub czosnek. Zupa pomaga rozgrzać się i uzupełnić straty płynów, przyspiesza odkrztuszanie śluzu zalegającego w oskrzelach i płucach. Jeśli do rosołu doda się ostrych przypraw, np. chili, pomoże to oczyścić nos i zatoki.
6. Herbata z dodatkami
Herbata z miodem, cytryną i sokiem malinowym może zdziałać cuda. Sok z malin ma właściwości zbliżone do antybiotyku, miód pokrywając błonę śluzową łagodzi podrażnienia, cytryna zaś ułatwia przełykanie. Herbata z dodatkiem miodu utrudnia bakteriom rozmnażanie się i łagodzi ból gardła.

 

NA GORĄCZKĘ
7. Znosić 38° C
Niewysoka gorączka jest pozytywnym objawem, świadczy o tym, że organizm podjął walkę z chorobą. Im cieplej, tym łatwiej mu niszczyć bakterie i wirusy. Nie powinniśmy przeszkadzać naszemu ciału i zażywać środki przeciwgorączkowe przy nieznacznie podwyższonej temperaturze. Możemy za to mu pomóc i położyć się do łóżka. Organizm nie będzie musiał wtedy tracić dodatkowej energii na produkcję ciepła.
8. Chłodna kąpiel
Niebezpiecznie zaczyna się robić dopiero wtedy, gdy gorączka przekroczy 38° C. To znak, że powinniśmy interweniować. Aby obniżyć gorączkę, można zastosować kąpiel w wannie z chłodną wodą. Początkowo woda do kąpieli powinna być o stopień niższa niż normalna temperatura ciała, potem, dolewając chłodnej wody, należy stopniowo obniżać temperaturę wody aż do 30° C.
9. Zimne okłady
Można też robić okłady z wilgotnych ręczników na kark, czoło, przedramiona, łydki lub pachwiny. Przy wysokiej gorączce nie należy ciepło okrywać chorego, nawet jeżeli skarży się na dokuczliwe zimno. Wystarczy zwykły koc i lekka piżama.
10. Więcej napojów
Babcie z maniackim uporem poiły chorych herbatą i sokami. I miały rację. Gorączkującej osobie należy podawać zwiększoną ilość płynów, aby zrównoważyć nasilone wydalanie wody i zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu.
11. Ziołowe herbatki
Aby obniżyć gorączkę, można podawać choremu herbatę z czarnego bzu, malin lub lipy. Warto dodać do niej sok z pomarańczy, który również ma działanie przeciwgorączkowe.
12. Napar z kory dębowej
Gorączkę można też obniżyć, pijąc napar z kory wierzbowej. Jego przeciwgorączkowe właściwości udowodniono w badaniach; kora wierzbowa jest składnikiem niektórych leków o tym samym działaniu.
Jeśli mimo domowej kuracji temperatura utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.
NA WZMOCNIENIE ORGANIZMU
13. Napotny napar
Do szklanki wrzątku należy dodać łyżkę mieszanki ziołowej z kwiatu lipy, czarnego bzu i rumianku. Miksturę można doprawić miodem, cytryną, imbirem i goździkami. Po 15 minutach odcedzić napar i po osłodzeniu wypić, póki jest gorący. A potem bezwzględnie do łóżka!
14. Bańki
Nasze prababcie zwykły mawiać, że bańki „wyciągają z człowieka chorobę”. Zasada ich działania polega jednak na czymś innym – mobilizują organizm do obrony przed chorobą. Bańki stawia się najczęściej na plecach, w miejscach dobrze umięśnionych, z podskórną warstwą tłuszczu. Wybrany punkt należy uprzednio natłuścić, co ułatwi zassanie tkanki do wnętrza bańki. Do umytej i osuszonej bańki przykładamy nasączony spirytusem wacik, osadzony na metalowym pręcie. Podpalamy go i wkładamy do wnętrza bańki, a następnie szybko wycofujemy i przykładamy bańkę do ciała. Zazwyczaj stawia się od 5 do 20 baniek, a następnie okrywa chorego i po upływie kwadransa delikatnie je zdejmuje, lekko odchylając. W miejscach przykładania baniek powstają siniaki, które po kilku dniach znikają.
Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykonany zabieg może nie tylko wystraszyć chorego – stawiając bańki w okolicach serca lub twarzy można zrobić krzywdę!
/skopiowane z  www.medigo.pl /

Na kaszel

Na kaszel suchy

Robimy napar z siemienia:
2 łyżki siemienia lnianego wraz z kilkoma plastrami cytryny zalewamy 2,5 szklanki gorącej wody. Mieszamy i odstawiamy. Dodajemy 2 łyżki miodu. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.  
Korzyści: Napar zawiera dobre kwasy tłuszczowe, które pokrywają gardło i chronią je przed silnymi atakami kaszlu.
Stosujemy cytrynę z oliwą:
\200 ml oliwy z oliwek mieszamy ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Tak przygotowaną miksturę wstrząsamy i odstawiamy do lodówki. Pijemy po łyżeczce 3 razy dziennie.
Korzyści: Ataki kaszlu stają się rzadsze i łatwiejsze do zniesienia. Zawdzięczamy to oliwie, która przesuszone błony śluzowe powleka śliską warstwą.

Inhalujemy się:
Do miski wlewamy gorącą wodę, pochylamy głowę nad naczyniem i głęboko oddychamy. Powtarzamy zabieg 3 razy dziennie. Jeszcze lepsze efekty daje inhalacja z olejkiem tymiankowym (kupimy go w aptece). Na litr wody dodajemy 15-20 kropli.  
Korzyści: Nawilżamy podrażnione kasłaniem gardło i krtań. Ciepłe, wilgotne powietrze nawilża przesuszone błony śluzowe. Natomiast zawarty w olejku tymiankowym tymol rozkurcza nasze oskrzeliki i przerywa atak kaszlu.

Na kaszel mokry

Parzymy herbatkę z kardamonu:
Bierzemy 4 strączki kardamonu, dodajemy 4 ziarna czarnego pieprzu, 4 goździki, laskę cynamonu oraz kilka plasterków świeżego imbiru.
Wszystko zalewamy 2,5 szklanki wody, a następnie podgrzewamy na niewielkim ogniu przez 30 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Gotowy napój przecedzamy. Pijemy z odrobiną mleka lub miodu 2 razy dziennie. Korzyści: Herbatka, dzięki zawartości kardamonu o ostrym korzennym zapachu, łagodzi nieżyt górnych dróg oddechowych. Udrożnia też nos i zatoki.

Ssiemy cebulę:
Bierzemy do ust plasterek świeżo skrojonej cebuli i ssiemy przez kilka minut. Czynność tę powtarzamy 3-4 razy dziennie.  
Korzyści: Oczyszczamy drogi oddechowe oraz upłynniamy zalegającą w nich wydzielinę. W efekcie dużo szybciej radzimy sobie z infekcją. Wszystko dzięki zawartym w cebuli związkom siarki i cynku.

Robimy odwar z nasion kopru:
Łyżkę nasion kopru włoskiego zalewamy 1,5 szklanki zimnej wody. Dodajemy dwie łyżki miodu i gotujemy 10 minut. Przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.
Korzyści: Nasiona kopru pobudzają wydzielanie śluzu i przywracają prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych. Kaszlemy rzadziej, za to częściej odkrztuszamy wydzielinę.

Pijemy nalewkę z chrzanu:
2 łyżki świeżo utartego chrzanu zalewamy połową szklanki przegotowanej letniej wody. Odstawiamy na pół godziny w zamkniętym naczyniu. Tak przygotowaną nalewkę przecedzamy, a następnie dodajemy tyle miodu, ile jest płynu. Mieszamy. Gotowy napój pijemy 2 razy dziennie po łyżeczce.  
Korzyści: Korzeń chrzanu zawiera lotny olejek, witaminy A, B1, B2, C, wapń, potas oraz fosfor. Dzięki nim jest skutecznym środkiem wykrztuśnym.

Syrop cebulowy - dwie, trzy surowe cebule należy obrać i pokroić w kostkę lub w plastry. Ułożyć w słoiku warstwami, posypując cukrem (można też cukier zastąpić miodem). Słoik przykryć ściereczką lub gazą i odstawić na kilka godzin, w ciepłym miejscu, żeby cebula puściła sok. Kiedy cebula puści sok, można go przecedzić przez gazę i przelać do ciemnej buteleczki. Aby zniwelować niezbyt przyjemny zapach cebuli, do syropu można dodać kilka kropel soku z cytryny. Syrop cebulowy należy pić kilka razy dziennie (dorośli po 2 łyżki stołowe, a dzieci po 1 łyżeczce od herbaty).

Przecier cebulowy - 25 dag cebuli należy obrać i pokroić w kostkę. Przełożyć do garnka, dodać 4 szklanki wody, 1 szklankę cukru kryształu i 1 szklankę prawdziwego miodu. Wymieszać i gotować, do uzyskania gęstej konsystencji. Przecier należy dodawać codziennie po jednej łyżeczce do herbaty i pić 2-4 razy dziennie.

Napój cebulowy - kilka cebul należy obrać i pokroić w dużą kostkę. Następnie zalać wrzącą wodą i odstawić pod przykryciem na kilka godzin. Po tym czasie odcedzić i pić codziennie 2-3 szklanki.

Takie cebulowe specyfiki są doskonałym, domowym sposobem na męczący kaszel i ból gardła. Mają działanie wykrztuśne. Są skuteczne w leczeniu przeziębienia, zapalenia oskrzeli, grypy i kokluszu. Ogólnie podnoszą odporność całego organizmu i pozwalają na szybszy powrót do formy.

Na katar


Wąchanie surowej cebuli odkaża zakatarzony nos i drogi oddechowe, a uciążliwy katar zostanie zahamowany, jeśli do nosa wpuścimy sok z cebuli. Katar jest jednym z pierwszych oznak przeziębienia i nie łatwo jest się go pozbyć. Dlatego skutecznym ratunkiem na zatkany i kapiący nos jest niezastąpiona cebula. A dodatkowe i kilkakrotne inhalacje w ciągu dnia nad świeżym sokiem z cebuli pomogą go szybko zlikwidować.

Na odporność


Cebulę należy obrać, umyć i wrzucić do sokowirówki. Do powstałego soku z cebuli należy dodać sok z cytryny. Wymieszać i pić codziennie jedną łyżę stołową soku. Najlepiej pić wiosną i jesienią. Taki sok podnosi odporność całego organizmu, gdyż ma ma działanie wszechstronnie wzmacniające i oczyszczające. Dodatkowo odtruwa organizm i usuwa szkodliwe pozostałości przemiany materii. Taka kuracja powinna trwać około dwa tygodnie, po czym robi się dwu tygodniową przerwę i znowu wraca do kolejnej dwu tygodniowej kuracji (i tak na zmianę przez cały okres przeziębień). Na początku kuracji organizm należy przyzwyczaić i spożywać jedną łyżeczkę soku przed każdym posiłkiem. Stopniowo należy przejść do dwóch łyżek. A kończąc kurację, przez 2-3 dni warto zmniejszyć dawkę soku do jednej łyżki. Taki sok najlepiej jest pić świeży, gdyż ma wtedy najwięcej cennych właściwości, dlatego warto go przygotowywać każdego dnia. Można go również dosładzać miodem, a to korzystnie wpłynie na serce i nasz cały organizm.

Na infekcje


30 dag cebuli należy pokroić w kostkę i zalać butelką wytrawnego białego wina. Następnie dodać 10 dag naturalnego miodu, wymieszać i odstawić na 7 dni. W tym czasie butelkę lub słoik należy kilka razy potrząsnąć. Na koniec przecedzić przez sitko i zażywać. Zaleca się pić pół kieliszka dziennie. To wino cebulowe chroni przed infekcjami i wzmacnia ogólną odporność.

Na zatoki


Na tarce do ziemniaków należy zetrzeć dwie średniej wielkości cebule i wrzucić do wysokiej koktajlowej szklanki. Następnie owinąć jej brzeg wianuszkiem z waty, aby gaz z cebuli nie wchodził do oczu, tylko do nosa. Należy się pochylić nad szklanką i wciągać napar przez około 20 minut. Taką cebulową inhalację powinno się przeprowadzać przez kilka dni. Olejki eteryczne cebuli mają zbawienny wpływ na naszą śluzówkę. Skutecznie walczą z nietypowym katarem i z zapaleniem zatok. Wszystkie szczepy gronkowców złocistych i zieleniejących oraz różne paciorkowce nie opierają się eterycznym olejkom cebuli przesyconym siarką. Co w rezultacie daje zero gronkowców w zatokach i oskrzelach.

  skopiowane ze strony www.smaczny.pl

Przelicznik -łyżka, łyżeczka ,szklanka....

Produkty łyżeczka łyżka szklanka
Bulion
5g
15g
250g
Bułka tarta
3g
8g
150g
Cukier kryształ
5g
15g
220g
Cukier puder
3g
10g
200g
Kakao w proszku
2g
5g
-
Kasza gryczana
-
20g
200g
Kasza manna
-
15g
180g
Majonez
4g
12g
-
Masło
4g
10g
-
Mąka pszenna
3g
10g
170g
Mąka ziemniaczana
3g
9g
220g
Mleko
5g
15g
250g
Olej
4g
13g
220g
Proszek do pieczenia
3g
10g
-
Przecier pomidorowy
5g
15g
-
Ryż
5g
15g
220g
Smalec
-
20g
-
Starty żółty ser
3g
8g
125g
Śmietana
5g
12g
220g
Sól
5g
15g
-
Wiórki kokosowe
5g
10g
-
Żelatyna
3g
-
-

poniedziałek, 5 września 2011

SAŁATKA-SUROWKA PIĘKNOŚCI

Francuska

2 czubate łyżki płatków owsianych
6 łyżeczek przegotowanej, ostudzonej wody
3 łyżki przegotowanego mleka (zimnego)]
1 łyżeczka cukru
1 duże jabłko
sok z cytryny

Przyrządza się tę surówkę w następujący sposób. Na godzinę przed spożyciem zalewa się płatki przegotowaną wodą . Następnie dodaje się mleko, cukier i grubo utarte - razem ze skórką - jabłko, oczywiście dobrze wymyte. W końcu wciska się nieco soku z cytryny, ze dwie łyżeczki i surówka gotowa .

Amerykańska

5 łyżek (płaskich) płatków owsianych
5 łyżek przegotowanej, ostudzonej wody
1 łyżka mleka lub słodkiej śmietanki
1 łyżeczka miodu (można i dwie)
4-5 orzechów laskowych.

Płatki owsiane zalewa się na noc wodą , rano dodaje się mleko (lub śmietankę), miód i grubo posiekane orzechy laskowe, które zawierają tłuszcz o składzie zbliżonym do oleju arachidowego, a więc lekkostrawny. Wszystko to miesza się dokładnie i zjada bardzo powoli - żując porządnie (to ważne) , zamiast pierwszego śniadania.

czwartek, 1 września 2011

Biżuteria -czas wolny- produkcji mojej córki

1.korale  z  czarnego szkła  i drobnych koralików

2. korale z czerwonego szkła i koralików crackle
 3.kolczyki z czarnymi gwiazdkami
 4.korale z kamieni -noc kairu

5. bransoletka z  niebieskich kamieni i koralików
 6.naszyjnik z masy perłowej i kamieni w kolorze zieleni
7.korale z masy perłowej  w tonacji żółto-zielonej
 8.korale z masy perłowej w tonacji opalizującej
9. naszyjnik z elementów crackle i niebieskich  kulek
 10.bransoletka z kulek crackle
11. kolczyki z koralików crackle
 12.korale crackle  tonacja żółta
 13.kolczyki fioletowe z perełek
 14.kolczyki jasny fiolet z perełek
15. naszyjnik z  masy perłowej i koralików
 16.naszyjnik z białej masy perłowej
 17.naszyjnik z koralików crackle i ozdobnych kuleczek
18.kolczyki  -komplet do naszyjnika


Trochę zapomniane dzieła mojej Kingi .Kiedyś robiła tego więcej ,na różne zamówienia i urodziny.Teraz trochę zapomniała o tworzeniu .