niedziela, 20 lutego 2011

Pomoc dla Klaudii

Proszę o pomoc dla siostrzenicy mojego męża ,
poniżej prośba rodziców:
 Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o przekazanie na rzecz Klaudii Folehr  1% swojego podatku dochodowego za rok 2010 na konto Fundacji Polsat , która pomaga nam w finansowaniu leczenia i rehabilitacji  córeczki .



Klaudia  urodziła się jako zdrowe dziecko , dostała nawet 10 pkt w skali Apgar. Niestety nasza radość nie trwała długo. Po 3 miesiącach u Klaudii wykryto  stwardnienie guzowate - rzadką  chorobę  genetyczną .Od tej chwili nasze życie zamieniło się  w nieustanną  walkę z chorobą .Klaudia ma mnogie guzy w nerkach  oraz  dwa duże i kilka małych w  mózgu ,które są  przyczyną  padaczki lekoopornej. Wskutek padaczki  nasza córeczka rozwija się w wolniejszym tempie niż jej rówieśnicy. Nie mówi .Ma problemy z chodzeniem. Ma wadę oka  lewego –ubytek tęczówki oraz zaćmę i guzek. Ostatnio przestała jeść , dlatego ma założonego pega do odżywiania  wprost do żołądka. Jest pod kontrolą poradni neurologicznej ,nefrologicznej, gastrologicznej, kardiologicznej ,okulistycznej ,psychiatrycznej i poradni żywienia.
Wymaga ciągłej opieki  rehabilitacji  oraz drogich leków i odżywek. Dzięki  Państwa dobrej woli    mamy szansę na dalszą  rehabilitację naszej kochanej Klaudii .Prosimy wszystkich ludzi o dobrym sercu  o pomoc dla naszego dziecka. Za każdą  przekazaną złotówkę będziemy bardzo wdzięczni .
Jak to zrobić krok po kroku
Wniosek o przekazanie 1% podatku znajduje sie na końcu każdego zeznania rocznego
PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38.
Wystarczy wypełnić kolumny:
W dziale:
WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)
wpisać :
Nazwa OPP:
Fundacja Polsat
Numer KRS:
0000 135 921
Należy wpisać:   Dla   Klaudii Folehr


sobota, 19 lutego 2011

Ptaki drapieżne

odgłosy ptaków
Link pochodzi ze strony łowieckiej pana  Andrzeja Otrębskiego
fajnie się tego słucha dlatego zamieściłam , aby mi strona nie uciekła .
Kinga uczy się do konkursu o ptakach drapieżnych i dlatego trochę jestem w temacie.







czwartek, 10 lutego 2011

Niespodzianki na Walentynki


zgromadziłam sobie takie różności , zebrane z różnych kątów internetu ,aby mieć wszystko pod ręką  na Walentynki 


podaruj różę
kudłaty misiek z serduszkiem
różyczka od przyjaciela















Katar u dziecka - porady dla rodziców .


Pielęgnowanie   dziecka z katarem  -najważniejsze wskazówki :
1.Podaj dziecku witaminę C i rutinoscorbin w dawce  3-4 tabletki 2-3 razy dziennie –uszczelni to osłabione ścianki naczyń krwionośnych noska i utrudni wnikanie wirusów i bakterii. Witamina C znajduje się  w żurawinie , czarnym  bzie ,cytrynie , dzikiej róży .
2.Nawilżaj  błonę śluzową noska wodą  morską( np. .Sterimar ) , solą fizjologiczną .
3.Stosuj inhalacje za pomocą :
a/ inhalatora- inhalacje wykonuj 3-4 razy dziennie przez około 10 minut.
b/miski z gorącą wodą z olejkiem   postawionej pod łóżkiem śpiącego szkraba
c/ kąpieli w wannie z dodatkiem mięty ,rumianku ,szałwii ,anyżku ,kozieradki
d/ skrop olejkiem poduszkę lub kaftanik dziecka –w czasie snu dziecko oddycha wdychając aromat z olejku.
Do inhalacji  stosuje się :
Olejki :eukaliptusowy , świerkowy , sosnowy ,geranium , lawendowy , jałowcowy , Olbas Oil ,Amol .Olejki te mają  działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe . Unikaj podawania środków zawierających mentol i kamforę
Skuteczną stosowaną przez wieki metodą inhalacji było wdychanie olejków eterycznych uwalniających się przy krojeniu cebuli , chrzanu ,czosnku .
4. Podawaj dziecku duże ilości płynów do picia –mogą to być herbatki z rumianku ,szałwii, kwiatu lipy ,owoców dzikiej róży i czarnego bzu. Te rośliny mają działanie przeciwzapalne i stymulujące odporność .  Ponadto rozwadniają wydzielinę z noska i ułatwiają jego oczyszczanie
5.Często wietrz  pomieszczenie , w którym przebywa dziecko. Temperatura optymalna to 18-20 stopni C .
6.Nie dopuszczaj do przesuszenia powietrza. Możesz stosować nawilżacze lub położyć mokry ręcznik na kaloryfer .
7.Często ścieraj kurze i zmywaj podłogę .Wirujący w powietrzu kurz podrażnia  nosek dziecka.
8.Nie pal  papierosów w pokoju dziecka  .
9.Po konsultacji z lekarzem podaj  dziecku krople lub aerozole  do noska np. .Nasivin , Rhinon , Rhinospray , Tyzine , Otriven ,Coldan ( przykładowe leki na katar )
Jednakże nie przedłużaj czasu podawania kropli dłużej niż 2-3 dni .Pamiętaj ,że krople raz użyte nie powinny być przechowywane do ponownego użytku .Nie wolno podawać kropli z xylometazolinem , gdyż może on powodować zapalenie uszu u dziecka .
10. Masz zaufanie do homeopatii –zastosuj  leki homeopatyczne: Euphorbium comp., Sinfrontal , Rekomill, Sinupret Tropfen, Sinuselect.
11.Chroń skórę noska –smaruj często maścią z witaminą A lub inną maścią natłuszczającą .
12.Stosuj prawidłową technikę oczyszczania noska dziecka  . Dobrze jest wydmuchiwać najpierw jedną, a potem drugą dziurkę, gdyż jednoczesne dmuchanie z obydwu otworów może doprowadzić do przemieszczenia się wydzieliny przez trąbkę słuchową do ucha środkowego.
13.Przy częstych katarach u dzieci  zalecana jest zmiana klimatu –przynajmniej raz w roku na 2-3 tygodnie przebywaj z dzieckiem nad morzem .
14.Jeśli masz możliwość  udaj się z dzieckiem do groty solnej .
15.Smaruj nosek maścią  majerankową lub nagietkową  -pobudzają one dziecko do kichania i ułatwiają   wypływanie wydzieliny z noska na zewnątrz.
16.Jeżeli dziecko nie potrafi samo oczyścić noska –stosuj fridę  lub inny aspirator oczyszczający nos.
17.Małe dziecko jak najczęściej kładź na brzuszku , ale nigdy nie zostawiaj  go w tej pozycji samego.
18.Nie panikuj katar mija po 7 dniach ,jeżeli nie minie lub z wodnistego staje się ropny –szukaj porady u specjalistów.

Jeż

Moje dziecko hoduje wszystko co się rusza .Trzy lata temu zawitał do domu jeż .Cudem uratowany spod kół samochodu .Zawszony , przestraszony ,zagłodzony .Zwinięty w kłębek , długo nieufnie podchodził do swego wybawcy.Po przetuptanej nocy  i odkarmieniu został wypuszczony na wolność do ogrodu .Ten kłujący ssak ostatnimi czasy często jest widziany na ulicach naszego miasta.Powstały nawet specjalne znaki drogowe.To , że jeże noszą jabłka  na grzbiecie jest mitem ,ale za to doskonale podgryzają   marchewkę z zagonków .Straszą  myszy .


środa, 9 lutego 2011

Być mamą dziecka z ADHD

Tego nie uczą w żadnej szkole...Nawet wielka wiedza na temat ADHD nic nie daje .Są sytuacje ,gdy ręce opadają ,serce płacze ,ale  nic to -zabierasz swój wózek i ciągniesz go dalej z uporem maniaka -wciąż pod górkę .Ty znasz swoje dziecko , ty wiesz , na co je stać ,wiesz , że jest mądre i wspaniałe , ma wielki potencjał - to dlaczego tego właśnie nie chcą dostrzec inni ? Słyszysz tylko -nie pracuje, nie pisze ,biega po klasie ,przeszkadza , nie słucha ,a jak  nawet słucha to i tak nie wie o co chodzi ....Jeden zeszyt przez trzy lata gimnazjum to pikuś w porównaniu z tym , że gdyby chciał to w głowie miałby dużo więcej ...Największy problem i koszmar moich bezsennych nocy to strach , że w końcu przestanie chodzić do szkoły , gdzie wszyscy  coś od niego chcą ,mają pretensje,każą przepisywać zeszyty ....Ważne jest to , co jest w zeszycie -nie to co w głowie .W orzeczeniu z poradni ( oprócz ADHD jeszcze dyslektyk ) pisze ,że może używać dyktafonu ....Tylko pisze , bo żaden nauczyciel nie wyraził na to zgody .

Storczyki-Phalaenopsis

Phalaenopsis -najbardziej popularny storczyk .Kwiat dla każdego -kiedyś rarytas ,teraz dostępny w każdej kwiaciarni i każdym markecie.Nie wymagający od hodowcy zbyt wiele .Lubi półcień ,najlepiej czuje się hodowany  na oknie wschodnim .Słońce , które wschodzi nie nagrzewa zbyt mocno liści , nie przesusza bryły korzeniowej.To kwiat pochodzący z tropików , dlatego lubi ciepło .Temperatura wskazana  21-26 stopni C w ciągu dnia , nieco zimniej nocą  .Gdy  na parapecie , na którym trzymamy storczyki jest cieplej , należy pamiętać , aby je osłaniać przed nadmiernym słońcem.Storczyk ten nie lubi obracania doniczki , warto o tym pamiętać , aby zapewnić prawidłowy wzrost .Tropiki to ciepło , ale też i wilgotność , dlatego phalaenopsisy uwielbiają wilgotne powietrze.Najłatwiej to uzyskać skrapiając je rano wodą (darujmy sobie skrapianie w pełnym słońcu , bo woda na liściach przyciąga promienie słoneczne i liście przebarwią nam się w kropeczki), ale należy pamiętać o tym , aby to była woda destylowana.Taką też wodą należy roślinę podlewać , ale podlewać z umiarem - nie wolno dopuścić do zalania korzeni wodą .W zależności od warunków panujących w mieszkaniu -podlewamy storczyki raz w tygodniu -najlepiej nalać nieco wody do wiaderka lub większej doniczki bez drenażu  , odczekać godzinę i resztę wody wylać .Pamiętajmy o tym , że  przed kolejnym podlaniem bryła korzeniowa musi być sucha.Można kupić specjalne testery wilgotności i przed podlaniem sprawdzić jaki jest stan podłoża. Nawożenie to kolejny ważny element pielęgnowania -nawozimy co tydzień -to najlepsza wersja -stosujemy do tego nawozy tylko dla storczyków, żadne inne.Raz na jakiś czas najlepiej wypłukać bryłę korzeniową , czyli przelać  ją obficie wodą .Storczyki nie mogą mieć za dużej doniczki , więc nie przesadzamy ich tak , jak inne kwiaty .Przesadzanie jest konieczne , jeżeli podlewamy je zwykłą wodą z kranu. W tym wypadku co roku powinno być zmienione podłoże.Korzystnie jest pod bryłę korzeniową wsypać garść ziemi ze starej  doniczki. Phalaenopsisy prawidłowo pielęgnowane będą wdzięcznie kwitły , aż do jesieni .Kwiaty tego gatunku storczyków mają różnokolorowe płatki , gładkie , w cętki , plamki itp.Gama kolorystyczna przyprawia zwykłego hodowcę o zawrót głowy.Aby spowodować kwitnienie wystarczy przez okres około miesiąca zwiększyć różnicę temperatur między dniem a nocą  o około 8-10 stopni C.Kupując swój pierwszy storczyk dostałam informację , że po przekwitnięciu należy obciąć łodygę do 3 oczek od dołu.Teraz już wiem , że nie każde łodygi powinno się  obciąć ; jeżeli łodyga nie usycha ,to może ponowić kwitnienie na końcu łodygi  lub wypuścić z oczka kolejny pęd .To najważniejsze informacje o tych wdzięcznych kwiatach .Poniżej prezentuję moje ulubione storczyki :





Motyle -cytrynek .

Właściwie listkowiec cytrynek .To motyl mojego dzieciństwa.Towarzyszył mi podczas każdej zabawy na podwórku.Kiedyś naiwnie myślałam ,że motyle żyją tylko jeden dzień .Teraz wiem ,że cytrynek to jeden z najdłużej żyjących motyli -może przeżyć aż 10-11 miesięcy.Zawsze bardziej podobały mi się  te bardziej żółte -jak się okazuje to samce:) .Mniej wybarwione samice nie wywierały na mnie takiego wrażenia.
Cytrynek to motyl pospolity ,można go spotkać wszędzie ,lubi ogrody ,polany, miejsca słoneczne .Jego skrzydełka pachną cytryną -stąd nazwa .

Zwiastują wiosnę ,przylatują razem z nią :).
Chętnie siadają  na roślinkach ze smakowitym nektarem . Nie są płochliwe . Charakterystyczne jest to ,że cytrynek siadając na roślince zawsze ma złożone skrzydła. Wtedy można zaobserwować pomarańczowe plamki na skrzydełkach .Cytrynku czekam na ciebie i na wiosnę -przyfruńcie proszę.

wtorek, 8 lutego 2011

Zdrowe zwyczaje-Walentynki

Kochani- niedługo Walentynki -święto na początku obce Polakom ,w chwili obecnej zagościło na stałe .W naszych sercach ,portfelach , nawykach ,zwyczajach itp.Starsi machają ręką na te nowe dziwne zwyczaje,młodsi się im poddają z przyjemnością .Wiwat równouprawnienie ,bo walentynkowe świętowanie dotyczy obu płci .Każdy może obdarować  każdego ,chłopak-dziewczynę i dziewczyna- chłopaka .W ten dzień mamy zazwyczaj dobry humor , bo jak tu się dąsać , gdy zostaniemy mile obdarowani -chociażby wirtualnie ? Nie złościmy się -więc nasze serce pracuje zdrowiej , spokojniej .I o to właśnie chodzi -każdy dzień bez stresu przedłuża nasze życie , choćby na chwilę -warto spróbować !




Serce moje nie kłamie,
lecz bardzo mocno bije.
Ciebie jednego kocham,
dla ciebie jednego żyję.
Nie ma w tym wierszu
piękna i słońca
ale jest serce,
które cię kocha
bez końca. 


Jednemu ufać człowiekowi,
to więcej niż posiadać świat.
Miłość bez szczypty zaufania,
to mniej niż domek z kart. 

Miłość jedyna jest
miłość nie zna końca
miłość cierpliwa jest
zawsze ufająca
wszystko potrafi znieść
wszystko oddać umie
życiu nadaje sens
każdego zrozumie. 

Ja dla ciebie wszystko zrobię
jeśli tego chcesz
będę zawsze wciąż przy tobie
dobrze o tym wiesz. 


Za mało cię znam
by ci mówić kocham.
Za bardzo cię kocham,
aby ci tego nie mówić.

Przekonałam się.
Słońce nauczyło mnie śmiać się
wiatr nauczył mnie szaleć
deszcz nauczył mnie szlochać
a ty wciąż uczysz mnie kochać. 



Miłość jest jak woda morska
im więcej jej pijesz
tym bardziej jesteś spragniony.

Kocham -jak nigdy nie kochałam
kocham-jak kochać chciałam.
Ciebie i nikogo więcej.
Kocham, kocham najgoręcej. 


Życie jest piękne
gdy się żyć umie
gdy jedno serce
drugie rozumie
gdy oba serca  
płoną miłością
i pragną kochać się
z wzajemnością.

Gorączka u dzieci

Gorączkujące dziecko wymaga szczególnej pielęgnacji

  1. Rozbieramy je, by umożliwić utratę ciepła przez skórę. Kładziemy do łóżka i okrywamy cienkim, bawełnianym prześcieradłem lub kocem .Na czoło przykładamy zimny kompres.
  2. Gdy po 15-20 minutach temperatura nie spada, podajemy środek przeciwgorączkowy (np. syrop lub czopki -pamiętajmy nie wolno podawać Pyralginy!).
  3. Przy wysokiej gorączce (powyżej 38,5 st. C) warto dodatkowo zastosować kąpiel ochładzającą lub przetrzeć ciało dziecka wilgotną myjką.
    Kąpiel ochładzająca. Do wanny nalewamy wodę mającą ok. 38 st. C, wkładamy malca i powoli dolewamy zimnej, by temperatura wody obniżyła się o 1 st. C. Gdy na skórze dziecka pojawi się tzw. gęsia skórka, wyjmujemy je z wanny, delikatnie wycieramy ręcznikiem, ubieramy w przewiewną , ciepłą piżamkę i kładziemy do łóżka.
    Wilgotna myjka
    . Wokół leżącego w łóżku dziecka rozkładamy ręczniki. Do miski lub wiaderka nalewamy letniej wody. Zanurzamy w niej frotową myjkę, lekko wyciskamy (woda powinna z niej kapać) i zaczynając od głowy, przecieramy ciało malucha. Po 5-10 minutach mierzymy temperaturę. Zabieg przerywamy, gdy gorączka spadnie. 
  4. Nie dopuszczamy do wzrostu temperatury powyżej  39 stopni C.
  5. Podajemy dziecku dużo letnich lub chłodnych  płynów, najlepiej bogatych w wit. C, np. rozcieńczonych wodą soków owocowych. Gorączkujący organizm bardzo się poci, a wtedy łatwo o odwodnienie. 
  6. Nie podajemy mleka -często gorączkujące dziecko nie toleruje mleka!
  7. Dbamy, by pościel w łóżku była świeża i z delikatnych, miękkich tkanin (bawełny, flaneli). Skóra gorączkującego dziecka staje się bardzo wrażliwa i nie powinna być dodatkowo drażniona.Ponadto flanelka doskonale wchłania pot.
  8. Jeśli dziecko zaśnie, sprawdzamy, czy jest okryte i czy temperatura ciała nie podwyższa się oraz zmieniamy piżamkę, gdy jest przepocona.
  9. Nie zapominamy o wietrzeniu pokoju, nawet jeśli na zewnątrz jest zimno. 
  10. Jeżeli u gorączkującego dziecka wystąpią drgawki gorączkowe -natychmiast wzywamy pogotowie!

poniedziałek, 7 lutego 2011

Produkty chroniące organizm przed powstaniem nowotworów:
  1. witamina E 
  2. błonnik
  3. kwasy omega 3
  4. selen
  5. wapń 
  6. witamina C
  7. zioła -rozmaryn ,oregano,szałwia.